Contact Us

COATEK ACADEMY
Nr.4, 10041 St. AOSB, Cigli, Izmir

Phone:  +90 232 328 09 38
Mobile: +90 532 494 50 77
Fax: +90 232 328 29 97
Mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

EĞİTİM TAKVİMİ

Why Coatek Academy?

SSPC PCI Sertifika Yenileme Rehberi

--- DİKKAT: TÜM NACE ve SSPC SERTİFİKALARI AMPP OLARAK YENİLENDİĞİ İÇİN BU REHBER ARTIK GEÇERLİ DEĞİLDİR. Lütfen DUYURULAR bölümünde yer alan "AMPP Sertifika Yenileme Rehberi" mize göz atınız. ---

 


Bildiğiniz gibi, SSPC PCI programına katılarak sertifika almaya hak kazanmış her enspektör, bu sertifikayı güncel tutmak için düzenli olarak yenileme yapmalıdır. SSPC PCI programının NACE CIP'den farklı yanlarından biri de, yenileme sürecinde bir sınavın olmasıdır. Aşağıda, bu yenileme sürecinde atmanız gereken adımları sizlere yol göstermesi için basit şekilde anlatıyoruz. Rehberi kullanırken, üyelik çeşitlerinin ve özellikle web sitesi yapısının değişebildiğini unutmayın. Sitedeki ifadeler ve linklerin yerleri değişebilir ancak sürecin mantığı değişmeyecektir.

Haydi başlayalım!

 1. SERTİFİKANIZIN VE ÜYELİĞİNİZİN AKTİF OLDUĞUNDAN EMİN OLUN:
  1. Yenileme yapabilmek için öncelikle sertifikanızın süresinin dolmamış olması gerekiyor. Bunun için sertifikanızın üzerinde yazan geçerlilik tarihini not edin ve uyarı/hatırlatmaları alabilmek için SSPC'deki mail adresinizin güncel olduğundan emin olun.
  2. Bir diğer konu ise SSPC üyeliğinizin aktif olması. Sertifikanızın geçerliliği ile ilgili olmasa da, SSPC ve NACE gibi topluluklar sertifikalandırdıkları bireylerin aktif üye olarak kalmasını beklerler. Üyelik sizlere, standartlara ulaşım, ücretsiz webinar ve CEU/PDH (sürekli eğitim / profesyonel gelişim kredileri) kazandıran webinar sınavlarına katılım gibi avantajların yanı sıra, yaptığınız meslekte güncel haberleri takip etme şansı sağlar. Bireysel üyelik ücretleri (döviz kuru yüzünden bizler için yüksek görünse de) makul seviyelerde tutulmuştur.
  3. Üyeliklerin bir diğer avantajı da, eğitim alırken yada yenileme yaparken sizlere indirim sağlamasıdır. Bu yüzden önce üyeliği yenilemekte fayda var.
  4. Bunun için önce sspc.org adresine gidin. Sağ üst kösede göreceğiniz "Login" linki ile, mevcut kullanıcı adınız (e-mail adresi) ve şifreniz ile giriş yapın.
  5. Eğer kullanıcı adınız ve şifreniz yoksa yada unuttuysanız, öncelikle  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine mail atarak bu bilgileri almanız gerekiyor.
  6. Siteye giriş yaptıktan sonra, kişisel bilgilerinize (sağ üst köşede adınızın olduğu alan) girin ve iletişim bilgilerinizi güncelleyin. Sonrasında üyelik durumunuzun "Aktif" olduğunu kontrol edin. Üyeliği yeni yaptıysanız sisteme girilmesi biraz zaman alabilir. Saat farkını da dikkate alarak takip edin.
  7. Üyeliğiniz aktif ise 3. adıma geçebilirsiniz.
 2. ÜYELİĞİNİZ YOKSA YADA SONA ERDİYSE ÖNCE ÜYELİK YENİLEMESİ YAPIN:
  1. SSPC üyeliği, katıldığınız kurstan ve sertifikanızdan bağımsız bir durumdur. Eğer üyeliğiniz varsa, yenilemeler ve diğer online satın almalarda ciddi indirimler alırsınız. Bu durum, SSPC tarafından aktif üyelere bir jest olarak sunulmaktadır ve aslında üye olmanın gerçek maliyetini düşürmektedir.
  2. PCI sertifika yenilemesinde, aktif üyelikler $200 fiyat avantajı sağlıyor. Bu yüzden yenilemeyi yapmadan önce üyeliğimizi yapalım:
   1. NOT: Bizler Coatek olarak SSPC'nin kurumsal üyesi olduğumuz için bizim web sitesi portalımız daha farklı. Bu sebeple web sitesinde bireysel üyelik sayfalarını tam olarak göremiyorum ancak siteye girdiğinizde anlayacağınızdan eminim :)
  3. Yukarıdaki adımda sspc.og adresine giderek giriş yapmıştık. Eğer profilinizde "non-member / üye değil" yada "expired / süresi geçti" gibi bir ibare görüyorsanız, yine aynı yerde bulunan "JOIN or RENEW NOW / ŞİMDİ KATIL yada YENİLE" linkine tıklayarak adımları takip edebilirsiniz.
  4. Sitede linki göremiyorsanız şu linki deneyin: Individual Membership (sspc.org)
  5. Tavsiyemiz, fiyat avantajı sağladığı için daha uzun üyelikler (2 yada 3 yıl) almanız yönünde. Bireysel Üyelik fiyatları son halinde 1 yıl:100$ 2 yıl: 180$ ve 3 yıl:250$ şeklinde idi.
  6. Satın alma sayfasından gerekli seçimleri yaparak "Checkout / Ödeme" adımına ilerleyin. Burada kredi kartınızla ödeme yapabileceksiniz. Kredi kartınızın uluslar arası işlemlere ve internet alışverişine açık olduğundan emin olunç.
  7. Giriş yaptıktan sonra üyelik alıyorsanız, üyeliğiniz kullanıcı kimliğinize hemen yansıtılabilir.
 3. WEB SİTESİ ÜZERİNDEN YENİLEMEYİ SATIN ALIN:
  • Sonraki adım, sertifika yenilemesinin satın alınması. Bunun için yine "Marketplace" içinde bulunan ilgili yenileme öğesini bulmanız lazım. Kolaylık olması için SSPC PCI Level 2 Türkçe Yenileme sayfasının linkini buraya bırakalım: Protective Coatings Inspector Program (PCI) Level 2 Recertification Exam - Turkish (sspc.org)
  • Yine gerekli alanları doldurarak ödeme işlemini tamamlayın. Bu sırada sizden güncel bir e-posta adresi istenebilir. Bundan sonraki tüm adımlar için o e-posta adresine gelecek olan linkleri kullanacaksınız, bu yüzden bunu iki kere kontrol etmek isteyebilirsiniz.
 4. E-POSTA İLE GELEN TALİMATLARI TAKİP EDİN:
  • Tüm ödeme işlemlerini tamamladığınızda SSPC sizinle e-posta üzerinden iletişime geçecektir. Doldurulması gereken deneyim formları ve online sınavın linkleri posta kutunuza ulaşmış olmalı. Sonradan problem yaşamamak için öncelikle gönderilen formların düzgün şekilde doldurulup gönderilmesini tavsiye ediyoruz. Daha önce bizimle kursa katılmış olanlar, deneyim formları konusunda zaten bilgi sahibidir. Olabildiğince çok detay vermeyi ve referanslarınızın ulaşılabilir olmasına dikkat edin.
  • Ardından uygun bir zaman yaratarak online sınav linkine tıklayın.
 5. ONLINE SINAVI BAŞARI İLE GEÇİN:
  • Yenilemenin en kritik kısmı tabii ki sınav. Sınavın konuları, SSPC PCI programının tamamını kapsıyor ve her sınavda olduğu gibi farklı zorluk seviyelerinde sorular ile karşılaşacaksınız. Eğer hazır hissetmiyorsanız ya da bilgileriniz taze değilse sınava girmek için acele etmeyin.
  • Sınavı satın aldıysanız sizden belirli bir süre içinde linke tıklayarak sınavı yapmanız istenecektir. Bu süreyi iyi kullanın, sınava girmeden önce biraz çalışıp bilgileri tazeleyin. Bu sırada hem eğitim konularına hem de kullandığımız standartlara göz atmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Sınava girmeye hazırsanız, linke tıklayarak sınav sayfasına geçeceksiniz. Başlamadan önce en az bir saat rahatsız edilmeyeceğinizden emin olun. Sınavda bir süre kısıtlaması yok. Ancak bir kez başladığınızda bitirmeniz gerekiyor. 
  • Sınav 50 çoktan seçmeli sorudan oluşuyor ve geçme notu 85%. Yani toplam 7 sorudan fazla yanlış yapmamalısınız. Verdiğiniz her cevabı tekrar kontrol edin. Bunu sınavın sonunda da yapabilirsiniz. Tüm sorulara cevap verdiğinizde, sınavı bitirmeden önce hepsine geri dönme şansınız olacak.
  • Eğer tüm soruları yaptıysanız ve eminseniz, sınavı bitir düğmesine basın. Bu kez sonuçlar için beklemenize gerek olmayacak. Siz sınavı bitirir bitirmez sistem size sınav sonucunu söyleyecektir.
  • Sonuçların sertifikasyon birimine iletilmesi ve yenilenmiş sertifikanızın gönderilmesi ise biraz daha fazla zaman alabilir.
 6. Tebrikler, her şey iyi gittiyse yenilemenizi bitirmiş olmalısınız. Bir sonraki yenileme işlemi büyük ihtimalle AMPP CIP sertifikasyonu üzerinden olacaktır ve tüm bu yönergeler değişebilir. O zamana kadar, kendinize iyi bakın. 

Meet our Teachers

Safari

M. Deniz TOK

Kimya Müh. (ODTÜ)

Coatek Akademi Kurucusu ve Egitmeni

Safari

Gülnur TOK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Read More... 

 

Face Book